Hej där!
Jag hade en så härlig midsommarhelg! Bara att få vara en dag extra ledig var underbart och energigivande. Helgkänslan började redan på torsdagen då vi redan var på vårt landställe i Grisslehamn, så när jag slutade jobbet kickade helgkänslan in omgående. Firade in helgen med mjukglass som jag längtat efter sååå länge! Satt därefter i solen precis intill sjön och hade det underbart. Senare på kvällen kom Steinars bror och en kompis till honom hit för att vara med och fira midsommar med oss, SÅ KUL!!
Självaste midsommarafton
Midsommarafton startade med en timmes padel kl. 08.00 på Grisslehamns utomhuspadelbana. För mig som hade gått och lagt mig i hyfsad tid och somnat vid 01.00 ungefär var det inte så jobbigt att komma upp och spela, men för killarna som hade varit uppe desto längre i härlig icke-gravid-anda var det lite jobbigare, haha. Men var säkert bra för dem att komma igång ordentligt i tid på midsommarafton. Det är ju ändå ett heldagsfirande!
Efter padeln gick vi ner till havet och tog oss ett dopp, gjorde oss i ordning och sen var det dags att börja fixa med midsommarlunchen. Vi hade den vanliga midsommarmaten, gravad lax (som jag gravat själv för första gången), pappas egengjorda sill med smaker av chili och ingefära och gräslök och basilika, västerbottenostpaj, kokt färskpotatis (såklart!) och mycket annat smarr! Insåg nu att som den rookie jag är hade jag glömt ta bild på det dukade midsommarbordet… Får återkomma med bild på nästa års midsommarbord, haha, hang in there!
Min pappas tjej hade kokat en flädersirap för att ha i bubblet som fördrink. Det var så himla gott!!! Det var fläder, ingefära och socker om jag inte minns fel. Jag brukar tycka att alkoholfritt bubbel är rätt tråkigt, dricker oftast ett glas för att skåla med och sen inte mer, men med den här flädersirapen i var det en helt annan dryck! Rekommenderar att spica upp bubblet med någon smak på det sättet! Förra året hade hon gjort en rabarberkräm som vi hade i bubblet, det var också jättegott!
Efter lunchen var det tänkt att vi skulle köra 3-kamp, men det blev tvåkamp istället för allt tog längre tid än vad vi hade tänkt oss. Så det blev en kort kubbturnering-ish och en kort bouleturnering-ish. Mitt lag vann båda såklart! 😀 Till middag blev det standard enkel korv med bröd, vilket enligt mig är galet underskattat!
Midsommarafton brukar ofta vara väldigt långa dagar, så som jag upplever det, och i år var inget undantag. Jag var trött redan vid 22-23 och gick faktiskt och la mig då, vilket var väldigt skönt!
Helgen fortsättningsvis
Resten av helgen var rätt lugn. Vi gick på loppis här i Grisslehamn på förmiddagen, bild på vad jag fyndat finns längre ner i inlägget! Sedan åt vi lunch på Kafé Kalaset som finns här, gick hem och spelade lite kort och efter det åkte Steinars bror och hans kompis hem till västkusten igen. Vi gick på en invigning av ett det nyöppnade Pensionat Grisslehamn, fick se hur det såg ut därinne och det var verkligen superfint! Rekommenderar besökare en visit där om man behöver någonstans att bo här. På söndagen var vi en stund på stranden, en väldigt liten stund faktiskt, tog kanske 10 minuter bara innan det började regna. Men på den tiden hann vi iallafall ta ett dopp! Resten av dagen bestod av kortspel, pizza, padel på kvällen och sedan kollade vi på fotbolls-EM innan vi gick och lade oss!
All in all en väldigt härlig och avslappnad helg, trots lite hetsig stämning under kubb- och bouleturneringarna, men det är ju oundvikligt 😉







Hoppas ni alla hade en underbar midsommarhelg!